WordPress.com czy własny hosting i domena?

Strona na WordPress.com czy na własnym hostingu i domenie? Jakie są różnice? Na co uważać? Co wybrać? Poradnik.

5 min. czytania

WordPress to system, który jest znany na całym świecie – także osobom, które nie miały wiele styczności z tworzeniem stron internetowych. Jednak nie każdy ma świadomość, że rozwiązanie funkcjonuje to w dwóch formach – WordPress.org. WordPress.com. 

Pierwszy z nich to nazwa systemu CMS, który jest stosowany do tworzenia stron i zarządzania treściami. Drugi – to oferowana przez WordPress usługa hostowania stron internetowych opartych na WP. Które rozwiązanie jest lepsze?

WordPress.com – czyli co?

Silnik WordPress jest często wykorzystywany przez blogerów – ze względu na fakt, że jest to wyjątkowo wygodny i wydajny system, umożliwiający bardzo proste zarządzanie treściami. Co więcej – blogerzy, którzy nie są zainteresowani samodzielnym utrzymywaniem strony mogą zdecydować się na usługę WordPress.com, która łączy w sobie nie tylko dostęp do systemu CMS, ale także utrzymywanie tego typu stron na serwerach WP.

Na czym dokładnie polega taka usługa? Otóż wchodząc na stronę WordPress.com jesteś w stanie stworzyć swoją stronę internetową na serwerach należących do WordPress. Jest więc to forma usługi SaaS – czyli software as a service. 

Rejestracja na WordPress.com

Po założeniu konta w serwisie możesz wybrać pakiet, który jest dla Ciebie najbardziej interesujący.

Pakiety cenowe na WordPress.com

Możliwe jest korzystanie z WordPress.com za darmo, trzeba jednak mieć na uwadze, że w takiej sytuacji:

 • strona korzysta z subdomeny a nie domeny – zatem jej adres będzie wyglądać tak: nazwatwojejstrony.wordpress.com. To mało prestiżowy adres, trudny do zapamiętania, w związku z tym jeżeli zależy Ci na budowaniu popularnego bloga – lepiej jest zdecydować się na plan zawierający odrębną domenę;
 • dysponujesz wyłącznie 1 GB przestrzeni hostingowej – to niewiele, szczególnie jeśli na blogu chcesz zamieszczać zdjęcia, filmy czy inne pliki multimedialne;
 • reklamy WordPress – na takiej stronie pojawiać się będą banery reklamowe WordPress.com, co (nie bez powodu) działa odstraszająco na odwiedzających.

Dopiero gdy zdecydujesz się na jeden z wyższych pakietów możesz liczyć na domenę oraz brak reklam. W zależności od pakietu możesz liczyć na przestrzeń od 6 do nawet 200 GB na serwerze. Oprócz tego plany mogą zawierać np. obsługę klienta poprzez chat, dostęp do ogromnych baz szablonów stron WP, integrację z płatnościami PayPal, dostęp do narzędzi SEO itd.

Po opłaceniu planu możesz utworzyć stronę, którą… nie musisz się przejmować. Administracja serwerem i zarządzanie domeną będzie po stronie samego WordPressa. W Twojej gestii zostanie wyłącznie uzupełnianie strony treścią oraz dbanie o dokonywanie regularnych płatności za usługę.

Własna domena oraz hosting a WordPress

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy zdecydujesz się na samodzielne hostowanie WordPressa. Wówczas należy udać się na stronę WordPress.org, z której to pobiera się silnik WordPressa.

Strona pobierania WordPress.org

Pobrane archiwum należy następnie wgrać na serwer i skonfigurować. Dokładny przebieg tego procesu został opisany na stronie: Jak zainstalować WordPressa na hostingu? Instrukcja instalacji.

Jak widzisz – żeby samodzielnie hostować stronę WordPress, musisz samodzielnie zatroszczyć się o:

 • domenę – decydujesz się na taki adres, jaki Cię interesuje, rejestrujesz go, a następnie podpinasz pod odpowiedni serwer;
 • hosting – czyli serwer, na którym umieszczone są pliki strony internetowej;
 • konfigurację i administrację – w zależności od tego, jaki hosting wybierzesz (czy będzie to np. serwer VPS czy hosting współdzielony) musisz liczyć się z różnymi “obowiązkami” związanymi z utrzymywaniem strony. Dlatego też najczęściej dobrze jest wybrać szybki hosting WordPress, w którym dużą część administracji serwerem pozostaje po stronie hostingodawcy.

WordPress.com czy WordPress.org – co jest lepsze?

Wydawać by się mogło, że utrzymywanie strony na WordPress.com jest zdecydowanie wygodniejsze. W rzeczywistości jednak wybór nie jest taki oczywisty.

WordPress.com ma oczywiście swoje zalety:

 • otrzymujesz kompleksową usługę – płacisz za wszystko w jednym miejscu;
 • nie musisz przejmować się administracją;
 • możesz wybrać pakiet dopasowany do Twoich oczekiwań.

Jednak w rzeczywistości… takie rozwiązanie też ma swoje wady:

 • nie masz możliwości przeprowadzenia zaawansowanych konfiguracji serwera;
 • rozwiązanie to jest często droższe niż samodzielne utrzymywanie WordPressa na wykupionym serwerze;
 • masz znacznie bardziej ograniczone możliwości kontaktu z obsługą techniczną serwera niż w przypadku zdecydowania się na usługę hostingową od polskiego dostawcy.

W związku z tym o wiele lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na pobranie silnika WordPress i jego samodzielne zainstalowanie na serwerze oraz podpięcie domeny. 

Wybierając hosting warto decydować się na serwer dostosowany do WordPressa. Kwestie takie jak aktualność PHP, wykorzystanie nowoczesnego oprogramowania (np. LiteSpeed) czy obsługa silników pamięci podręcznej mogą być kluczowe dla szybkiego działania strony. O tym, jakie czynniki są istotne dla strony internetowej opartej na WordPress możesz przeczytać tutaj: Jak przyspieszyć WordPressa?

A co w sytuacji, gdy takie rozwiązanie wydaje się być dla Ciebie zbyt skomplikowane? Wówczas warto zapoznać się z ofertą hostingu WordPress, która duży nacisk kładzie na wsparcie techniczne. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się tutaj propozycja od HashMagnet, który sam przedstawia się jako serwer dla nietechnicznych

Decydując się na hosting u tego dostawcy możesz liczyć na cały szereg usług dodatkowych, obejmujących nie tylko pomoc przy stworzeniu strony internetowej, ale także rozmaite usługi marketingowe. Trochę podobnie jak w przypadku WordPress.com, ale przy znacznie większych możliwościach.

WordPress to bez wątpienia silnik, który kusi łatwością obsługi i zróżnicowanymi rozwiązaniami. Warto przy tym pamiętać, że jest on darmowy. Żeby z niego korzystać, nie trzeba decydować się na usługę WordPress.com, która łączy udostępnianie silnika WordPress z usługą hostingową. Możesz po prostu pobrać silnik WP i zainstalować go tam, gdzie chcesz. To rozwiązanie, które zdecydowanie polecam. 

Ranking TOP 7 najlepszych hostingów dla WordPressa 2024
Sprawdź i wybierz najlepszy dla siebie:

Porównanie i ranking →