Hosting WordPress Reseller: jak zarabiać na hostingu?

Jak można zarabiać na hostingu WordPress Reseller? Kto może zostać resellerem? Jak to działa w praktyce? Na co zwrócić uwagę?

4 min. czytania

Hosting reseller oznacza z angielskiego – osobę, która zajmuje się odsprzedażą usług hostingowych. Jest to pewna forma pośrednictwa sprzedaży. Dlaczego się na nią decydować? Najczęściej wiąże się ona z tym, że hosting jest częścią składową szerszej usługi oferowanej przez resellera. Dzięki temu freelancer może odsprzedawać przestrzeń hostingową klientowi końcowemu – bez potrzeby posiadania i administrowania serwerem. Jak to wygląda w praktyce?

Kto może być hosting resellerem?

Zajmujesz się tworzeniem stron internetowych? A może oferujesz kompleksowe usługi marketingowe? Tego typu działania bardzo często wiążą się z koniecznością udostępniania klientowi końcowemu dostępu do serwera. W końcu klient najczęściej chce kupić działającą – czyli opublikowaną stronę internetową.

Jednak utrzymywanie danych klienta końcowego na własnym serwerze nie jest dobrym rozwiązaniem – znacznie lepiej, aby miał on pełny dostęp do swojego bloga czy strony internetowej już od samego początku. Dostęp ten nie powinien ograniczać się do samego panelu CMS – ale obejmować także dostęp do hostingu, na którym utrzymywana jest strona.

W takich właśnie sytuacjach nieoceniona okazuje się usługa hosting resellingu, w ramach której możesz odsprzedać zasoby hostingowe, nie będąc ani ich właścicielem, ani nawet administratorem.

W ramach takiej usługi wykupujesz usługę hostingową od firmy hostingowej, a następnie odsprzedajesz ją klientowi końcowemu. Nie musisz mieć do tego utrzymywać żadnej infrastruktury – nie musisz nawet mieć wiedzy i doświadczenia w tematyce administrowania serwerami. 

Pamiętaj przy tym, że reselling hostingu to coś zupełnie innego od udziału w programie partnerskim. Nie polecasz czyichś usług i nie otrzymujesz prowizji od sprzedaży wykonanej z wykorzystaniem linku afiliacyjnego. 

Reselling hostingu oferuje pewne korzyści. Jest on sposobem na:

  • dodatkowy zarobek – w końcu jesteś pośrednikiem sprzedaży, więc przy odsprzedaży możesz naliczyć sobie prowizję;
  • zaoferowanie kompleksowej usługi – co jest szczególnie istotne, gdy Twój klient nie chce na własną rękę zajmować się kwestiami związanymi z opublikowaniem strony.

Wszystko to sprawia, że reselling może być bardzo ciekawym rozwiązaniem np. dla freelancerów.

Odsprzedaż hostingu na WordPressie

Hosting WordPress reseller odnosi się do odsprzedaży usług hostingowych przeznaczonych dla stron opartych na silniku WP. Sama idea resellingu jest więc identyczna jak w przypadku “standardowych hostingów”. Różnice wiążą się z parametrami serwerów przeznaczonych do odsprzedaży.

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów CMS w polskim internecie. Oferta pakietów hostingowych przeznaczonych do wykorzystania z tym systemem jest dość szeroka. Niektóre firmy hostingowe oferują pakiety WordPress dedykowane do resellingu. Tego typu pakiety mogą umożliwiać np.:

  • brak limitów odnośnie liczby stron;
  • brak limitów odnośnie kont e-mailowych;
  • brak limitów liczby baz danych;
  • separacje kont klientów.

Oprócz tego – podobnie jak w przypadku innych hostingów WordPress – oferty takie powinny charakteryzować się:

  • dostępnością pomocy technicznej – najlepiej w modelu 24/7. W końcu, gdy pojawią się problemy z serwerem, klient końcowy będzie dzwonił do Ciebie, aby zgłosić problem;
  • wysoki przydział zasobów – żeby móc sprzedawać zasoby klientom końcowym, muszą one być na odpowiednio wysokim poziomie. Dotyczy to przede wszystkim kwestii przydziału procesora oraz pamięci RAM. Dobrze jest wybrać usługę, w ramach której możesz liczyć na przynajmniej 1 GHz (lub 1 rdzeń) CPU oraz 1 GB pamięci RAM;
  • limity i ograniczenia – koniecznie przyjrzyj się także limitom dotyczącym np. jednoczesnych procesów PHP czy jednoczesnych połączeń połączeń HTTP. Jeżeli będą one zbyt niskie (np. poniżej 10 jednoczesnych procesów PHP), to naprawdę trudno jest mówić o możliwości odsprzedaży takich zasobów klientom.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na szereg innych czynników, które umożliwią szybkie funkcjonowanie strony. Pisałem o nich na stronie: Jak przyspieszyć WordPressa?

Pamiętaj, że od szybkości i jakości usług hostingowych zależy to, jak działa strona internetowa. Jeżeli zatem tworzysz stronę – na pewno zależy Ci na tym, aby działała ona prawidłowo, a nie generowała błędy z powodu niedostatecznych możliwości serwera. Jeżeli sam zadbasz o dobrą jakość hostingu, który odsprzedajesz klientowi końcowemu – masz realny wpływ na to, jak w praktyce będzie działać wykonana przez Ciebie strona.

Na szczególną uwagę zasługuje (sprawdzona przez nas) oferta firmy Seohost, która w ramach oferty „Hosting Reseller NVMe” daje szybkie i wydajne serwery bez limitu, domen, baz danych czy kont e-mail już od najtańszego pakietu.

Hosting WordPress reseller to niezwykle przydatne rozwiązanie, w przypadku gdy tworzysz strony internetowe oparte na tym silniku. Dzięki temu, gdy klient oczekuje kompleksowej usługi, Ty jesteś w stanie mu ją zaoferować – bez konieczności utrzymywania serwera na własną rękę. 

Ranking TOP 7 najlepszych hostingów dla WordPressa 2024
Sprawdź i wybierz najlepszy dla siebie:

Porównanie i ranking →