Jak przyspieszyć WordPressa?

Jak przyspieszyć WordPressa? Elementy i konfiguracje przyspieszające działanie strony WWW opartej na WordPress.

5 min. czytania

WordPress to silnik stron internetowych, który daje ogromne możliwości. Chętnie korzystają z niego zarówno amatorzy, stawiający swojego pierwszego bloga, jak i profesjonaliści – dostarczający stron internetowych na najwyższym poziomie. Prawda jest jednak taka, że aby WordPress działał szybko – potrzebny jest do tego dobry serwer. 

Przekonaj się, w jaki sposób możesz przyspieszyć działanie strony na WP – korzystając z technologii oferowanych przez wybrane firmy hostingowe.

LiteSpeed

Wśród technologii, które mają największy wpływ na sprawne funkcjonowanie WordPressa, niemal zawsze wymienia się oprogramowanie LiteSpeed. Jest to program serwerowy, który jest alternatywą dla najpopularniejszego rozwiązania, jakim jest Apache. Jest on szczególnie polecany, gdy chodzi o zwiększenie wydajności stron opartych właśnie na WordPressie. Dlaczego?

LiteSpeed jest zaprojektowany w ten sposób, aby poradzić sobie ze znacznie większym ruchem niż standardowy Apache. Cechuje się on też szybszym czasem reakcji, co przekłada się na szybsze uruchamianie witryny. Jest to możliwe m.in., dzięki zoptymalizowaniu pod język PHP. W jaki sposób? W największym skrócie odciąża on działanie interpretera PHP oraz zmniejsza zużycie zasobów serwera.

Gdy umieścisz stronę opartą na WordPress na serwer wykorzystujący LiteSpeed, należy jeszcze pamiętać o zainstalowaniu wtyczki LiteSpeed Cache, której celem jest zoptymalizowanie strony pod serwer oparty na takim oprogramowaniu. 

Wtyczka LiteSpeed Cache w WordPressie

Technologia SSD NVMe

Kolejnym fundamentem dla szybkiego działania systemu WordPress jest szybki dysk twardy. Szybki odczyt i zapis plików jest kluczowy dla wydajnej pracy tego silnika. Jak się zapewne domyślasz – dyski talerzowe typu HDD (takie, jak były stosowane jeszcze kilka lat temu w komputerach stacjonarnych) się w tym wypadku zupełnie nie sprawdzą. Trzeba postawić na nowsze technologie.

Dyski SSD typu flash zapewniają kilkukrotnie szybszy odczyt i zapis niż standardowe dyski talerzowe. Dzięki temu strona może działać szybciej. Jednak obecnie najszybszą technologią jest SSD NVMe – tego typu nośniki są kilkanaście razy szybsze od SSD. Przepaść pomiędzy dyskami talerzowymi jest ogromna.

Jeżeli wybierzesz hosting oparty na dyskach SSD NVMe, szybkość strony opartej na WordPress może diametralnie podskoczyć. Jeżeli zatem borykasz się z problemami związanymi ze zbyt wolnym działaniem witryny, jest to jeden z czynników, którym warto przyjrzeć się na początku.

Silniki pamięci podręcznej

Mówiąc o technologiach mogących przyspieszyć działanie stron opartych na WordPress, na pewno trzeba wspomnieć o silnikach pamięci podręcznej Redis lub Memcached. Dzięki nim, dane potrzebne do wyświetlenia strony są przechowywane w pamięci szybkiego dostępu. Dzięki temu interpreter PHP nie musi każdorazowo wysyłać zapytania do bazy danych MySQL – może korzystać z danych, które “ma pod ręką”.

Takie rozwiązanie wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim – przyspiesza wyświetlanie strony. Jednak oprócz tego zdecydowanie odciąża serwer, dzięki czemu nawet w momentach większego zainteresowania stroną minimalizowane jest ryzyko pojawienia się zastojów czy błędów, mogących utrudnić prawidłowe funkcjonowanie strony.

Niestety – nie każdy dostawca usług hostingowych oferuje rozwiązania takie jak Redis lub Memcached. Powinny one jednak znaleźć się w większości pakietów określanych jako hosting WordPress.

PHP – i wszystko co z nim związane

Trzeba pamiętać o tym, że WordPress to system CMS oparty na PHP. Strony oparte na tym silniku są zaprojektowane w ten sposób, że interpreter PHP dynamicznie pobiera dane z bazy danych, w celu ich wyświetlania w trakcie ładowania strony. W związku z tym dla prawidłowego funkcjonowania silnika ogromny wpływ ma niemal wszystko, co związane jest z tym językiem. 

Żeby przyspieszyć działanie WordPressa, istotne jest to aby:

  • zapewnić jak najbardziej aktualną wersję PHP na serwerze – język PHP ma swój cykl życia. Każda nowa wersja jest aktualna wyłącznie przez 2 lata, po tym czasie jeszcze przez rok otrzymuje ona poprawki bezpieczeństwa, ale później są one już nieaktualne – a co za tym idzie – stają się narażone na cyberataki oraz niekompatybilne z aktualizacjami WordPressa czy wtyczek;
  • zadbać o wysoki przydział jednoczesnych procesów PHP – na hostingu współdzielonym, interpreter PHP jest dzielony na wielu klientów, którzy korzystają z zasobów serwera. Administrator serwera nakłada na każdego z klientów limity, aby interpreter nie został “zawłaszczony” przez wybrane aplikacje internetowe. Warto jednak zadbać aby limit ten nie był zbyt uciążliwy. Jeżeli będzie on niższy niż 10 jednoczesnych procesów – szybkie i wydajne działanie WordPressa może okazać się problematyczne.

Co jest jeszcze ważne?

Powyżej przedstawione kwestie technologiczne są bardzo ważne dla szybkiego funkcjonowania strony opartej na WordPress. Jednak istotne są także inne kwestie, o których niekiedy się zapomina. Oto wybrane z nich:

  • ograniczenie wtyczek – zanim zaczniesz testować serwery pod kątem szybkości, warto upewnić się, że wszystko działa poprawnie na samej stronie. Jedną z bolączek stron opartych na WordPressie jest korzystanie ze zbyt wielu wtyczek. Prawda jest taka, że każda z nich w pewnym stopniu opóźnia ładowanie strony, w związku z tym, warto zadbać o to, aby ograniczać się w tej kwestii – a nieużywane pluginy po prostu odinstalować;
  • HTTP/2 i HTTP/3 – aby strona została uruchomiona, potrzebne jest nawiązanie połączenia pomiędzy przeglądarką a serwerem. W tym celu wykorzystuje się protokół HTTP – który ma wiele odsłon i generacji. HTTP/2 jest już uznawany za standard, dlatego trzymaj się z daleka od serwerów, które nie oferują jego obsługi. Warto jednak już rozejrzeć się za hostingiem, na którym można korzystać także z nowszej, jeszcze szybszej i bardziej wydajnej wersji – HTTP/3; 
  • aktualizacje – jeżeli masz stronę opartą na WordPressie, to nigdy nie lekceważ monitów o pojawiających się aktualizacjach. Każda z nich jest wypuszczana po to, aby zwiększyć wydajność i szybkość działania albo by pozbyć się luk bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno aktualizacji samego WordPressa, jak i poszczególnych wykorzystywanych przez Ciebie plugin, widgetów czy nawet szablonów; 
  • gwarancja przydziału zasobów – warto jeszcze wspomnieć o bardzo istotnej kwestii, jaką jest gwarancja minimalnego przydziału zasobów. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet w sytuacji dużego obciążenia serwera, masz zapewniony minimalny przydział mocy obliczeniowej (dobrze, aby było to min. 1 GHz lub 1 rdzeń CPU oraz przynajmniej 1 GB RAM). Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest elastyczne skalowanie zasobów, oferowane np. przez dhosting. Wówczas, jeżeli zużycie zasobów będzie zbliżać się do górnej granicy planu – przydział będzie automatycznie zwiększony, aby można było zapewnić pełne i bezproblemowe funkcjonowanie strony.

WordPress może działać wolno – ale przeważnie problem leży albo w braku jego optymalizacji, albo w nieodpowiednim serwerze. Powyżej przedstawiłem kilka kwestii, które mogą być kluczowe dla szybkiego działania Twojej strony opartej na WordPress. Zdecydowanie zachęcam Cię do tego, żeby im się bliżej przyjrzeć – w końcu to nieodpowiedni serwer najczęściej okazuje się “wąskim gardłem” dla działania strony opartej na WordPress. 

Ranking TOP 7 najlepszych hostingów dla WordPressa 2024
Sprawdź i wybierz najlepszy dla siebie:

Porównanie i ranking →