Hosting WordPress kontra blog na Blogspot / Blogger

Blog na WordPress i własny hosting i domena czy bloga na Blogger / Blogspot? Plusy, minusy i porównanie usług. Co wybrać?

4 min. czytania

Do prowadzenia bloga nie musisz dysponować techniczną wiedzą dotyczącą administrowania stroną internetową. Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym możesz po prostu uruchomić bloga w serwisie i rozpocząć publikowanie treści. Zatem czy warto poświęcać czas na stawianie strony na WordPressie zamiast skorzystać z dostępnych łatwiejszych rozwiązań?

Blogspot – popularna usługa blogowa

Wizja łatwego w edycji bloga utrzymywanego na zewnętrznej platformie jest dla Ciebie atrakcyjna? W takim wypadku rozwiązanie typu Blogspot może być propozycją wartą uwagi.

Na samym początku chciałbym zauważyć, że za każdym razem gdy mówi się o blogu na Blogspot, ma się do czynienia z narzędziem, które tak naprawdę funkcjonuje pod inną nazwą – Blogger. W związku z tym nie dziw się, że nie możesz znaleźć informacji dotyczących tej platformy – po prostu jest ona dostępna pod inną nazwą. 

Blogger

Decydując się na Blogger możesz korzystać z subdomeny Blogspot lub też zarejestrować blog na pełnoprawnej domenie. Sam interfejs takiego narzędzia jest bardzo prosty – przynajmniej dla osób, które miały już do czynienia z interfejsem Google. 

Założenie bloga na Bloggerze jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę, nacisnąć “Utwórz bloga” zalogować się do swoich usług Google, a następnie wprowadzić podstawowe dane takie jak URL strony czy nazwa bloga.

Zakładanie bloga na Blogger / Blogspot

W kolejnych krokach wybiera się także np. szablon bloga i wprowadza personalizację szaty graficznej. 

Hosting na WordPress – czy to naprawdę trudne?

Patrząc jak proste jest założenie bloga na platformie Blogger, utrzymywanie strony na WordPressie wydaje się być dość skomplikowane. W końcu trzeba zarejestrować domenę, wykupić hosting, zainstalować silnik WordPress na serwerze. Wszystkie te kroki są dokładnie omówione we wpisie: Jak zainstalować WordPressa na hostingu? Instrukcja instalacji

Gdy zapoznasz się z dokładną instrukcją instalacji, zauważysz, że nie jest to tak naprawdę szczególnie trudne. Wymaga jednak trochę więcej czasu oraz przynajmniej podstawowego doświadczenia. Dzięki temu będziesz mieć stronę, którą będziesz w stanie pełni konfigurować i samodzielnie nią administrować.

Które rozwiązanie wybrać?

Zatem przejdźmy teraz do porównania obu tych rozwiązań. Które z nich jest szczególnie warte polecenia?

Moim zdaniem, jeżeli poważnie podchodzisz do blogowania i chcesz, żeby mieć pełny wpływ na wygląd swojego bloga, zapewniając mu maksymalne bezpieczeństwo i mogąc liczyć na to, że blog będzie w pełni Twój, to… zdecydowanie warto wybrać WordPress. Dlaczego? Już tłumaczę.

Samodzielne utrzymywanie bloga wygrywa z platformami typu SaaS na wielu płaszczyznach:

  • bezpieczeństwo – możesz samodzielnie zadbać o to, w jaki sposób chcesz zabezpieczyć swoją stronę. Możesz wybrać serwer, który będzie oferował rozmaite rozwiązania chroniące przed wirusami, atakami czy nieautoryzowanym dostępem. Wymaga to wprawdzie posiadania pewnej wiedzy – ale w przypadku wielu hostingodawców oferujących serwer dla WordPress możesz liczyć na rozbudowane wsparcie techniczne w tym temacie;
  • niezależność – gdy samodzielnie utrzymujesz blog na serwerze, nie musisz obawiać się o to, że blog przestanie być nagle dostępny, bo… usługodawca tak zadecyduje. Takie rzeczy się niestety zdarzają w przypadku usług typu SaaS – możesz utracić hasło i mieć problem z jego odzyskaniem lub też utracić dostęp do strony w związku z innymi, rozmaitymi decyzjami usługodawcy (np. wprowadzenie dodatkowych opłat lub zamknięcie usługi);
  • unikalność – gdy korzystasz z WordPressa masz dostęp do tysięcy szablonów (w tym także wielu bezpłatnych), dzięki którym jesteś w stanie szybko zmodernizować wygląd swojej strony. W przypadku bloggera – takich możliwości jest znacznie mniej;
  • dostępność rozwiązań – WordPress od lat jest jednym z najpopularniejszych systemów CMS. W związku z tym w Internecie roi się od samouczków i porad, ale także unikatowych pluginów i widgetów, dzięki którym możesz uruchamiać nowe funkcjonalności na stronie za pomocą kilku kliknięć. To naprawdę duży atut. 

Oczywiście – stworzenie bloga na WordPressie jest nieco bardziej czasochłonne. Jednak w dłuższej perspektywie wznosi ono zarządzanie Twoją stroną o poziom wyżej. Możesz zrobić z nią, co tylko chcesz i jesteś nie tylko autorem treści, ale także masz dostęp do wszystkich plików strony. W dowolnej chwili możesz przenieść ją na inny serwer, gdy np. chcesz zapewnić jej szybszą pracę lub zwiększyć jej poziom bezpieczeństwa

Co wybrać – WordPress czy Blogspot? Wybór zależy oczywiście od Ciebie – i od Twoich indywidualnych preferencji. Nie sugeruj się jednak opiniami dotyczącymi rzekomych trudności dotyczących instalacji WordPressa na własnym serwerze – takie spojrzenie jest dość krótkowzroczne. Twój trud włożony w pierwsze uruchomienie strony na pewno w dłuższej perspektywie zostanie wynagrodzony.

Ranking TOP 7 najlepszych hostingów dla WordPressa 2023
Sprawdź i wybierz najlepszy dla siebie:

Porównanie i ranking →