Jak założyć bloga na WordPressie?
Instrukcja pokazująca krok po kroku jak założyć bloga na WordPressie. Wyjaśnienie ze screenami dla początkujących. Instalacja i konfiguracja.
WordPress to CMS, który jest wprost stworzony do prowadzenia blogów. Jest wygodny w obsłudze i intuicyjny. Interfejs tego systemu jest skonstruowany w ten sposób, że dodawanie wpisów nie będzie sprawiało trudności nawet osobom, które wcześniej nie miały do czynienia z publikowaniem treści. Jednak – zanim zaczniesz publikować wpisy, musisz założyć samego bloga. W jaki sposób to zrobić?
Wybór domeny oraz hostingu
Każda strona internetowa – także blog – do funkcjonowania potrzebuje domeny oraz hostingu. To pierwsze – to adres witryny, często także jej nazwa. Hosting – a w zasadzie serwer – to miejsce, w którym przechowywane są pliki potrzebne do wyświetlenia strony internetowej. Wybór tych elementów ma bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania strony. Zobacz, jak je wybrać.
Domena
Domena to adres Twojej strony internetowej. Jej funkcją jest przetłumaczenie adresu IP serwera wyrażonego w formie cyfrowej na przystępną dla użytkownika nazwę wyrażoną w formie słownej. Po jej wpisaniu do przeglądarki, komputer kontaktuje się z serwerami DNS, które pozwalają na zlokalizowanie konkretnego serwera, na którym udostępniane są pliki bloga.
Jednak domena jest bardzo istotna nie tylko w sensie technicznym. Odpowiedni adres może mieć istotny wpływ na popularność Twojego bloga. Jeżeli będzie to zapadająca w głowę, krótka nazwa, popularność takiej strony może być większa – o ile oczywiście na stronie zamieścisz interesujące treści, ale… to już temat na zupełnie inną rozmowę.
Hosting
Hosting to nazwa stosowana na usługę udostępniania zasobów serwerowych w Internecie. Dzięki temu pliki strony internetowej są dostępne online z całego świata. Wybór serwera może mieć bardzo istotne konsekwencje dla bloga opartego na WordPressie.
Dokładne informacje dotyczące parametrów odpowiedniego hostingu znajdziesz na stronie głównej. Jednak dla klarowności zaznaczę, że w przypadku bloga opartego na WordPressie szczególnie istotne są następujące elementy:
- szybki dysk SSD lub NVMe – bez wątpienia jednym z najważniejszych elementów, gdy chodzi o hosting pod bloga na WordPressie, jest odpowiedni dysk twardy. Szybkość odczytu i zapisu pliku ma kluczowy wpływ na sprawne działanie strony. Nie wybieraj serwera opartego na dyskach HDD – postaw na hosting, w którym wykorzystywane są nośniki SSD, a jeszcze lepiej – SSD NVMe. Wówczas strona będzie ładować się szybciej i będzie sprawniej działać;
- aktualna wersja PHP – WordPress to system oparty na języku PHP. Bardzo istotne jest to, aby serwer obsługiwał najnowszą wersję tego języka. Nowe wersje są szybsze i bezpieczniejsze. Poza tym, w przypadku gdy hosting nie będzie obsługiwał najnowszej wersji tego języka, mogą pojawić się liczne problemy związane np. z aktualizacjami WordPressa czy wtyczek;
- nowoczesne technologie – nie tylko wersja PHP jest istotna dla sprawnego funkcjonowania bloga na WordPressie. Bardzo ważne jest oprogramowanie LiteSpeed, które w przypadku strony opartej na WP zapewnia nawet kilkadziesiąt razy większą wydajność niż standardowy Apache. Do tego bardzo ważna jest obsługa silników pamięci podręcznej (np. Redis lub Memcached), co znacząco odciąża serwer i sprawia, że strona ładuje się szybciej (bowiem dane przechowywane są w tzw. pamięci szybkiego dostępu);
- odpowiednie limity – dla sprawnego funkcjonowania bloga opartego na WordPressie, bardzo istotne jest to, aby hosting nie okazał się “wąskim gardłem” strony. Dlatego tak ważne jest, aby limity były na optymalnym poziomie – dostosowanym np. do popularności bloga, ale także jego wielkości oraz poziomu wysycenia multimediami. Gdy przekroczysz limit transferu – strona przestanie działać, dopóki nie opłacisz dodatkowego transferu u hostingodawcy. Gdy limit jednoczesnych procesów PHP będzie zbyt niski – strona będzie długo ładować się (lub generować błędy) w momencie dużego zainteresowania witryną.
Domenę i hosting możesz kupić u jednego dostawcy – pamiętaj jednak, że nie ma takiego obowiązku. Domena oraz hosting to dwie zupełnie inne rzeczy – spokojnie możesz utrzymywać je w dwóch różnych firmach.
Oczywiście posiadanie domeny i hostingu w jednej firmie ma sporo sensu – konfiguracja domeny i hostingu jest znacznie łatwiejsza oraz możesz opłacać je w jednym miejscu.
Jeżeli kupujesz domenę i hosting w dwóch różnych miejscach, po zakupie domeny należy ją podpiąć pod konkretny serwer. Wykonuje się to w panelu zarządzania domeną. W ustawieniach domeny zlokalizuj miejsce, w którym możesz wpisać adresy serwerów DNS.
Po uzupełnieniu i zapisaniu zmian, należy odczekać do 24 godzin na tzw. propagację domeny. Po tym czasie, domena zostanie przypisana do danego serwera – i po jej wpisaniu w przeglądarkę będzie prowadzić pod Twój konkretny hosting.
Instalacja WordPressa
Gdy już wybierzesz hosting oraz domenę – można przejść do instalacji WordPressa. Możesz zdecydować się na instalację ręczną lub (o ile hosting udostępnia taką funkcję) z wykorzystaniem autoinstalatora. Warto przyjrzeć się obu rozwiązaniom.
Instalacja ręczna
Żeby zainstalować WordPressa ręcznie, w pierwszym kroku należy pobrać pliki tego silnika na swój dysk twardy. W tym celu odwiedź stronę WordPress.org i kliknij w przycisk Get WordPress.
Następnie należy rozpakować pliki i wgrać do folderu public_html na serwerze.
Należy także stworzyć bazę danych w panelu hostingowym oraz wprowadzić te dane podczas konfiguracji WordPressa.
Nie chcę dublować takiej instrukcji – ponieważ zostało to dokładnie przedstawione we wpisie Jak zainstalować WordPressa na hostingu. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w tych krokach – zachęcam Cię do skorzystania z instrukcji opisanej w tamtym wpisie.
Skorzystanie z autoinstalatora
Instalacja ręczna wymaga trochę czasu i przynajmniej podstawowego doświadczenia. Jeżeli jest to dla Ciebie zbyt skomplikowane – możesz skorzystać z autoinstalatora, o ile taka opcja jest udostępniona przez dostawcę usług hostingowych.
W takiej sytuacji wystarczy tylko zlokalizować aplikację w panelu hostingowym, wprowadzić kilka podstawowych danych (takich jak nazwa strony, nazwa użytkownika, e-mail administratora czy hasło) oraz uruchomić instalację. Po wykonaniu tych kroków – silnik zostanie zainstalowany na serwerze, więc Tobie pozostanie już tylko przejść do konfiguracji witryny.
Pomoc ze strony hostingodawcy?
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że autoinstalator nie jest jedynym udogodnieniem, z jakim możesz spotkać się, gdy chodzi o ofertę firm hostingowych. Gdy decydujesz się na hosting WordPress, wiele firm oferuje także m.in. rozmaicie rozumianą pomoc w stworzeniu bloga opartego na takim systemie.
Co przez to rozumieć? Takie udogodnienia mogą obejmować np.:
- wybór szablonu – niektóre firmy hostingowe mają w swojej ofercie dedykowane szablony blogowe. Wystarczy, że je wybierzesz, a firma zainstaluje go dla Ciebie;
- wstępna konfiguracja – niektóre firmy dostarczające hostingi nie ograniczają swojej pomocy do samej instalacji bloga. Po tym kroku oferują także wstępną konfigurację (w szczególności dotyczącą bezpieczeństwa czy pozycjonowania). W konsekwencji, po zainstalowaniu bloga możesz z niego korzystać bez konieczności tracenia czasu na konfigurację (zwłaszcza, gdy nie masz w tym doświadczenia);
- instalację i konfigurację wtyczek – niekiedy decydując się na hosting WordPress możesz liczyć także na pomoc i doradztwo w zakresie instalacji i konfiguracji pluginów. Dzięki temu możesz liczyć na to, że wtyczki będą działać poprawnie i nie będą instalowane, gdy… są niepotrzebne.
Na szczególną uwagę zasługuje tutaj oferta hostingowa HashMagnet. U tego dostawcy możesz liczyć na dostęp do wielu usług pobocznych, dzięki czemu prowadząc bloga nie musisz dysponować w zasadzie żadnym technicznym zapleczem czy doświadczeniem. Oferta obejmuje m.in. indywidualne wdrożenie i doradzanie, dostęp do kursów SEO i marketingowych oraz licznych materiałów edukacyjnych.
Co więcej – w przypadku tego dostawcy, możesz liczyć także na wsparcie w zakresie marketingu, obejmujące nie tylko SEO, ale także prowadzenie kampanii linków sponsorowanych (Google Ads czy Facebook Ads).
Wybór szablonu (motywu)
Po zainstalowaniu WordPressa kolejnym krokiem powinien być wybór layoutu. Możesz skorzystać z rozwiązań dostarczonych wraz z instalacją silnika WP – lub wgrać szablon z zewnętrznych (płatnych lub bezpłatnych) źródeł.
Aby zarządzać motywami – przejdź do Wygląd a następnie kliknij w Motywy.
Gdy takie motywy to dla Ciebie za mało – kliknij w Dodaj i wybieraj z bogatej oferty szablonów WordPress. Jeżeli dysponujesz szablonem z innego źródła – po prostu kliknij w Wyślij motyw na serwer.
Nie przejmuj się, jeżeli jeszcze nie wiesz, jaki motyw bloga wybrać. Dobór odpowiedniego szablonu wcale nie jest łatwy. Może się okazać, że po wyborze jednego z nich stwierdzisz, że jednak nie do końca sprostał on Twoim oczekiwaniom. Nie oznacza to, że będzie trzeba tworzyć całą stronę internetową od nowa. Jak to możliwe?
Wybór motywu dotyczy przede wszystkim kwestii layoutu. Nie ma on wpływu na opublikowane treści. Owszem – może wymagać drobnych modyfikacji w już gotowych wpisach, jednak sama zmiana szablonu nie prowadzi do utraty danych. W związku z tym – możesz skupić się na stworzeniu pierwszych wpisów na bloga, a dopiero potem dokonać ostatecznych szlifów, gdy chodzi o layout.
Wstępna konfiguracja i pierwsze wpisy blogowe
Co do zasady WordPress po zainstalowaniu i wyborze szablonu jest gotowy do publikacji treści. Warto jednak zastanowić się nad zainstalowaniem podstawowych wtyczek, które sprawiają, że uruchomienie bloga będzie po prostu łatwiejsze.
Szczególnie warto przyjrzeć się wtyczkom takim jak:
- Under Construction – co pozwoli na wyświetlenie informacji, że strona jest dopiero w budowie. Gdy dopiero pracujesz nad blogiem, a jest on już dostępny w sieci, warto uruchomić taką planszę. Dzięki temu odwiedzający dowie się, że strona dopiero powstaje – i nie będzie mieć do czynienia z niedokończonymi treściami;
- Yoast SEO – to jedna z bardziej popularnych wtyczek, gdy chodzi o podstawową optymalizację strony pod kątem widoczności w wyszukiwarkach. Zainstaluj tę wtyczkę, aby wygodnie uzupełniać opisy Meta dla poszczególnych wpisów. Plugin dostarczy Ci także podstawowych wskazówek dotyczących czytelności i optymalizacji poszczególnych wpisów;
Uważaj jednak, aby nie instalować zbyt dużej liczby wtyczek. Pierwsze korzystanie z WordPressa może kusić dostępnością pluginów. Jednak wiedz o tym, że zbyt duża liczba wtyczek może prowadzić do… wolniejszego działania bloga na WordPressie.
Dlatego dwa razy zastanów się, zanim zdecydujesz się na instalację nowego plugina. Pamiętaj także o tym, aby nieużywane wtyczki usuwać z WordPressa od razu – w ten sposób nie będą one zaśmiecać strony ani zajmować niepotrzebnie miejsca na hostingu.
Nie zapomnij także o:
- zainstalowaniu Google Analytics – poprzez utworzenie konta w Google i dodanie do kodu strony śledzącego taga;
- stworzeniu polityki prywatności – to istotne w kontekście informowania o przetwarzaniu danych osobowych.
A gdy chodzi o rzeczy, które nie powinny umknąć Ci podczas uruchamiania bloga, to przede wszystkim będą to:
- sprawdzenie nazwy strony w ustawieniach WordPress;
- dodanie ikonki favicon;
- instalacja SSL.
I to w zasadzie tyle. Gdy wykonasz te kroki, możesz już spokojnie pracować nad treściami na blogu. Możesz modyfikować szatę graficzną, publikować wpisy, a nawet zmieniać szablony – a wszystko dzięki temu, że silnik został oparty na WordPressie.
Pamiętaj, że jeżeli zdecydujesz się na ofertę hostingu z dodatkowym wsparciem w zakresie WordPressa, wówczas wielu z tych kroków w ogóle nie musisz wykonywać – po prostu takie rzeczy zostaną zrobione za Ciebie. W takim wypadku Tobie pozostanie skupić się na tym, na czym zależy Ci najbardziej, czyli… na blogowaniu. 🙂